نفر به نفر خط به خط؛ آشنایی با تیمِ فرهاد از نزدیک

نفر به نفر خط به خط؛ آشنایی با تیمِ فرهاد از نزدیک

فرهاد مجیدی اولین تجربه حضور خود در تیم امید را با 55 بازیکن شروع کرد و سپس در اردوی دوم این تعداد را کاهش داد و برخی بازیکنان را از لیستش خط زد.


در نهایت پس از اینکه اردوی مردادماه تیم امید به دلیل تعویق در برگزاری لیگ برگزار نشد، در شهریورماه این فرصت فراهم شد تا فرهاد مجیدی برای سومین مرتبه شاگردانش را در اختیار داشته باشد و شرایط آنها را زیر نظر بگیرد.

ر سومین اردو که به دو بازی دوستانه برابر ازبکستان منتج شده، با خط خوردن چند بازیکن نظیر پویا اسدی، علی کی خسروی و آرش قادری، بازیکنان زیر به اردو دعوت شدند:

 

محمد بلبلی، عارف غلامی و مهدی قائدی (استقلال تهران)، امیر روستایی (پرسپولیس )، محمد خدابنده لو ( پیکان)، محمد رضا آزادی و ابوالفضل رزاق پور ( تراکتور)، معراج اسماعیلی  (ذوب آهن )، امیرمهدى جانملکى، ابوالفضل جلالی، امیرحسین حسین زاده، طاها شریعتی و مهدى نوراللهى ( سایپا)،  امید نورافکن و محمد محبی ( سپاهان )، محمد آقاجانپور و سینا زامهران ( شهر خودرو)، رضا جبیره – صنعت نفت آبادان، محمد خرم الحسینی ( ماشین سازی)، نیما میرزازاد ( نساجی مازندران)، مهدی مهدی خانی ( واراژدین کرواسی)، یونس دلفی – شارلوا بلژیک.

به نظر می رسد هر چه به دی ماه و برگزاری مرحله نهایی المپیک 2020 توکیو نزدیک می شویم، فرهاد مجیدی نیز در حال یافتن شناخت بیشتری روی بازیکنان مورد نظر خود است و می توان گفت، 23 نفر پایانی از میان دعوت شده های اخیر خواهند بود؛ البته به استثنای چند بازیکن دیگر نظیر صیادمنش که به دلایل مختلف نتوانسته اند به اردو ملحق شوند.

 

برای شناخت بیشتر تیم امید به بررسی نفرات این تیم خط به خط و نفر به نفر می پردازیم. پیش از آن البته باید بدانید، سیستم مورد نظر فرهاد مجیدی 1-3-2-4 است.

 

خط دروازه:


معراج اسماعیلی، مهدی نوراللهی و نیما میرزازاد سه دروازه بان تیم امید به شمار می روند که زیر نظر محمد حبیبی دروازه بان سابق ملوان بندرانزلی که پس از تونچی دستیار کرانچار، به تیم امید و کادر فنی این تیم اضافه شده است، کارشان را پیگیری می کنند. در اولین دیدار دوستانه تیم امید در اردوی ازبکستان، مهدی نوراللهی گلر فصل گذشته استقلال و فعلی سایپای تهران، در دروازه ایستاد. با این حال معراج اسماعیلی دروازه بان اصلی تیم امید در سه دیدار مرحله اول مقدماتی المپیک زیر نظر کرانچار بود و حالا باید ببینیم که محمد حبیبی کدام دروازه بان را به مجیدی برای حضور در ترکیب اصلی پیشنهاد می دهد و در نهایت انتخاب سرمربی تیم امید، کدامیک از این سه گلر خواهد بود. البته علی کی خسروی گلر سپاهان نیز در جمع نفرات مورد نظر فرهاد مجیدی بوده ولی در آخرین فهرست تیم ملی از سفر به ازبکستان جا ماند. همچنین شهاب عادلی دیگر گلر سپاهانی، شانسش برای رسیدن به اردوهای بعدی کم نخواهد بود.

قلب خط دفاعی:


عارف غلامی، ابوالفضل جلالی، طاها شریعتی و امید نورافکن چهار بازیکنی هستند که در اردوی تیم امید در ازبکستان حضور دارند و توانایی حضور در پست دفاع میانی را دارند. مجیدی در اولین دیدار به دلیل مصدومیت عارف غلامی مدافع کنونی استقلال، از یک زوج کاملا سایپایی یعنی جلالی و طاها شریعتی در قلب دفاع استفاده کرد ولی در نیمه دوم امید نورافکن که در دوران کرانچار در پست دفاع میانی به کار گرفته می شد، بار دیگر حضور دراین پست را تجربه کرد. تیم امید در این پست یک غائب بزرگ دارد که در پایان و در فهرست غائبان به او اشاره خواهد شد.

مدافعین کناری:


ابوالفضل رزاق پور که به تازگی از پیکان با قراردادی بلندمدت به عضویت تراکتورسازی درآمده و امیرمهدی جانملکی، مهدی آقاجان پور و همینطور امید نورافکن بازیکنانی هستند که توانایی بازی در دو پست دفاع راست و چپ را دارند. در آخرین دیدار تیم امید، جانملکی دفاع چپ بود و آقاجان پور مانند دوران حضور کرانچار در تیم، دفاع راست بازی کرد. البته عارف غلامی نیز که پست تخصصی اش دفاع میانی است، توانایی بازی در پست دفاع راست و چپ را دارد. در این پست نیز چند غائب بزرگ در ازبکستان حضور ندارند، که در پایان به آنها می پردازیم.

 

 

 

هافبک های تدافعی:


محمد خدابنده لو بازیکن تیم پیکان، ابوالفضل رزاق پور، امید نورافکن و سینا زامهران چهار بازیکن در دسترس فرهاد مجیدی برای حضور در پست هافبک میانی هستند. در این بین زامهران یکی از بازیکنان اصلی مورد نظر کرانچار در سه دیدار دور اول مقدماتی المپیک بود ولی محمد خدابنده لو و نورافکن درآخرین دیدار تیم امید برابر ازبکستان در ترکیب بودند تا فرهاد مجیدی نشان دهد، این دو شانس زیادی برای رسیدن به ترکیب اصلی دارند. پست اصلی رزاق پور دفاع چپ است ولی او به خصوص در اردوهای اخیر بیشتر در پست هافبک دفاعی مورد استفاده قرار گرفته است.

هافبک های تهاجمی  و وینگرهای چپ و راست:


امیر روستایی، محمد بلبلی، مهدی قائدی، امیرحسین حسین زاده، محمد محبی، رضا جبیره، محمد خرم الحسینی، یونس دلفی و مهدی مهدی خانی بازیکنان در دسترس فرهاد مجیدی برای حضور در پست هافبک هجومی و پست وینگرهای چپ و راست هستند. نکته جالب توجه اینکه سرمربی تیم امید در اردوها و بازی های قبلی از مهدی خانی که به تازگی جدیدترین لژیونر فوتبال ایران شده، در پست هافبک دفاعی استفاده می کند ولی پست اصلی این بازیکن حضور در دو جناح چپ و راست بخش هجومی است؛ همانجایی که کرانچار هم از او استفاده می کرد.

مهاجم هدف:


در اردوی ازبکستان فرهاد مجیدی برای این پست یونس دلفی، امیر روستایی، محمدرضا آزادی و حتی رضا جبیره را در اختیار دارد. مجیدی در بازی قبلی از دلفی در این پست استفاده کرد ولی بازیکنان زیادی در دسترس او هستند، که مهم ترینشان صیادمنش است.